Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Prečo je kvalitný stavebný materiál dôležitý?

Blog

Prečo je kvalitný stavebný materiál dôležitý?

Stavba nového domu je veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré ovplyvní vaše bývanie na dlhé roky, preto si ho treba dôkladne a zodpovedne premyslieť. Pomôžeme vám vybrať si základný stavebný materiál. Pri výbere stavebného materiálu na nový dom hrá väčšinou veľkú rolu cena, je ale potrebné nájsť vhodný pomer ceny a kvality, aby ste svoje rozhodnutie neľutovali. Pokúsime sa vám priblížiť výhody a nevýhody základných druhov stavebných materiálov.

Rodinný dom z pálenej tehly

Pálená tehla patrí k jedným z najstarších a v minulosti najpoužívanejších stavebných materiálov. Medzi výhody domov z pálených tehál patrí dlhá životnosť, pevnosť a vysoká nosnosť. Nevýhody zahŕňajú veľkú hmotnosť, vyššie náklady, ako pri pórobetóne a závislosť na poveternostných podmienkach pri stavbe. Keďže stavba z tehál si vyžaduje rôzne mokré procesy a následné schnutie, stavba tehlového domu sa môže častokrát nepredvídateľne predĺžiť.

britterm tehla

Rodinný dom z pórobetónu

Pórobetón je v súčasnosti jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov. Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a veľmi dobre vyrovnáva vlhkosť. Od roku 2021 je možné nové domy stavať už len v energetickej triede A0, čiže domy s takmer nulovou spotrebou energie. Práve s tým vám pomôžu pórobetónové tvárnice od firmy YTONG. Stavba z pórobetónu je nenáročná a rýchla, náklady na omietanie sú oveľa menšie v porovnaní s pálenou tehlou a aj inštalácia rozvodov je jednoduchá.

ytong senec

Drevodom

Stavby z dreva mali vždy vyhradené miesto a v poslednom období sa tešia narastajúcej popularite. Drevo je zdravotne nezávadné, stavanie z dreva je jednoduché a nie je finančne náročné. Na druhú stranu, drevodomy potrebujú pravidelnú údržbu, sú náchylné na napadnutia hmyzom, či plesňami a sú horľavé. Pri plánovaní domu z dreva sa treba zamerať na profesionálne rozloženie elektrorozvodov a komínov, aby sa predišlo požiarom. Treba rátať aj s organickým aspektom dreva - drevo pracuje a postupom času sa mení.

Pri vyberaní vhodného stavebného materiálu na nový dom treba zvážiť všetky aspekty, a nie iba cenu. Stavby vydržia desaťročia a kvalita materiálu ovplyvňuje aj kvalitu bývania. Uistite sa, že vami vybraný materiál je kvalitný a spĺňa aktuálne požiadavky.